środa, 29 maja 2013

Tworzenie i edycja filmów - Microsoft Windows Movie Maker - ćwiczenia.

Windows Movie Maker (WMM) – to program służący do edycji filmów. Jest bardzo prosty w obsłudze. Zaimportowane klipy wideo przenosi się na oś, można też pod nie podłożyć jedną ścieżkę dźwiękową. Od wersji 2.1 (która pojawiła się w Service Packu 2 dla Windows XP) program daje możliwość zastosowania różnych animacji przejść, efektów wideo, tytułów i napisów końcowych

Tutaj mała wskazówka, jak zmontować taki film w Windows Movie Maker:

http://www.youtube.com/watch?v=ArQaLvVwmMA


środa, 15 maja 2013

Katalogowanie i edycja zdjęć - Corel PaintShop Pro.

Na dzisiejszej lekcji kontynuowaliśmy edycję zdjęć, jednak tym razem przy użyciu programu Corel PaintShop Pro. Jest to edytor grafiki bitmapowej i wektorowej dla komputerów z systemem operacyjnym Microsoft Windows. Stworzony przez firmę Jasc Software, stał się jednym z popularniejszych programów do obróbki grafiki. Obecnie jego producentem jest Corel, który przejął Jasc w październiku 2004. W programie można zarówno stworzyć nową grafikę jak i obrabiać gotowy plik. Posiada on dużą kolekcję narzędzi - pędzli, kształtów figur, a także wzorów do malowania oraz gotowych efektów.


środa, 17 kwietnia 2013

Fotografia cyfrowa.

Fotografia cyfrowa - polega na utrwaleniu obrazu w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć, w odróżnieniu od fotografii tradycyjnej (nazywanej czasem, choć niezbyt poprawnie, jako przeciwieństwo cyfrowej, określeniem analogowa), służy sprzęt o odmiennej konstrukcji: cyfrowy aparat fotograficzny.




 Matryca CCD – układ wielu elementów światłoczułych, z których każdy rejestruje, a następnie pozwala odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na niego światła. W cyfrowych aparatach fotograficznych najczęściej stosowane są filtry barwne, dające możliwość rejestracji natężenia określonej szerokości spektrum światła w danym punkcie matrycy.

środa, 10 kwietnia 2013

Fotografia analogowa.

Fotografia - (rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.

Podstawowy podział technik fotograficznych:
  • fotografia analogowa (in. tradycyjna)
  • szlachetne techniki fotograficzne
  • fotografia cyfrowa

Fotografia tradycyjna – fotografia w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, papiery itp.). W fotografii tradycyjnej dominuje fotografia srebrowa, czyli fotografia oparta na światłoczułych halogenkach srebra. Do fotografii tradycyjnej zaliczają się też szlachetne techniki fotograficzne wykorzystujące światłoczułe właściwości chromianów.



Budowa analogowego aparatu fotograficznego:
  1. Zewnętrzna soczewka obiektywu pokryta zazwyczaj cienką warstwą antyodblaskową i pochłaniającą promieniowanie UV.
  2. Soczewki korygujące, które razem z soczewką zewnętrzną tworzą zespół ruchomy, który można oddalać i przybliżać od aparatu za pomocą pierścienia, co umożliwia zmianę ogniskowej obiektywu.
  3. Wbudowana w zestaw tylnych, nieruchomych soczewek korygujących jest przysłona, za pomocą której można regulować ilość światła wpadającą z zewnątrz do aparatu.
  4. Mechanizm spustowy (migawka) otwierający przesłonę, która normalnie jest zamknięta, dzięki czemu światło nie dociera do kliszy lub matrycy. Po naciśnięciu przycisku spustowego przesłona się otwiera na ściśle określony czas, po czym ponownie się zamyka, dzięki czemu można precyzyjnie ustalać czas naświetlania kliszy lub matrycy. W aparatach analogowych naciśnięcie przycisku spustowego uruchamia też mechanizm przesuwu kliszy fotograficznej, a w lustrzankach podnosi także uchylne lustro.
  5. Rolka z kliszą fotograficzną.
  6. Ucho na opaskę do noszenia aparatu.
  7. Przycisk uruchamiający mechanizm spustowy.
  8. Pokrętło ogólnych ustawień aparatu.
  9. Wyświetlacz podstawowych parametrów pracy aparatu.
  10. Wizjer, przez który obserwuje się kadr.
  11. Złącze umożliwiające przyłączenie do aparatu zewnętrznej lampy błyskowej lub mechanizmu zdalnego wyzwalania.
  12. Pierścień regulacyjny obiektywu.


Aparat fotograficzny, a oko ludzkie.

Aparaty fotograficzne pod wieloma względami przypominają ludzkie oko, też mają soczewki, źrenicę (przysłonę) i siatkówkę (matrycę), jednak nasz sposób postrzegania świata jest inny niż ten w jaki robią to aparat. Pod niektórymi względami znacznie przewyższamy krzemowe odpowiedniki, pod innymi względami wiele nam do nich brakuje. Jednak dzięki tym różnicom mamy możliwość zobaczenia świata w inny sposób i właśnie to jest chyba tym co nas najbardziej fascynuje w fotografii.






środa, 3 kwietnia 2013

Powtórzenie wiadomości.

Na dzisiejszej lekcji powtórzyliśmy wszystkie zdobyte dotychczas wiadomości i umiejętności związane z pracą w arkuszu kalkulacyjnym.


środa, 27 marca 2013

Praca z arkuszem kalulacyjnym - ćwiczenia C.D.

Na dzisiejszym spotkaniu zakończyliśmy rozwiązywanie zadań praktycznych w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Office Excel.

środa, 20 marca 2013

Praca z arkuszem kalkulacyjnym - ćwiczenia c.d.

Dzisiaj na spotkaniu kontynuowaliśmy rozwiązywanie zadań praktycznych w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Office Excel.

środa, 13 marca 2013

środa, 6 marca 2013

Praca z arkuszem kalkulacyjnym - funkcje trygonometryczne.

Dziś na spotkaniu opisywaliśmy funkcje trygonometryczne przy użyciu arkusza kalkulacyjnego Microsoft Office Excel. Na początku przeliczaliśmy miarę stopniową na miarę łukową kątów z zakresu od 0 do 360 stopni. Umożliwiło nam to w następnej kolejności narysowanie wykresów funkcji sinus i cosinus.


środa, 6 lutego 2013

Praca z arkuszem kalkulacyjnym - funkcja kwadratowa.



Arkusz kalkulacyjny - to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób. Popularny program stosowany w księgowości oraz w biurze.


środa, 30 stycznia 2013

Moja przyszła kariera zawodowa.



W XXI wieku wybór kariery jest bardzo trudny, na rynku pracy pojawia się coraz mniej ofert dla osób, które ukończyły studnia ukierunkowane humanistycznie. Co ma zrobić osoba, która nie jest dobra z matematyki, fizyki, czy może chemii, powinna być kreatywna!
Moim zdaniem, każdy powinien pracować w takiej branży, która będzie dla niego rozrywką, pasją, ale i źródłem dochodów finansowych. Jeżeli wybierzesz studnia o kierunku ścisłym, na którym ledwo będziesz się utrzymywał i zdawał egzaminy, a każdy kolejny dzień będzie dla Ciebie gorszy, to nie pisz się na to. Mówią, że studia to jednej z najpiękniejszych okresów życia każdego człowieka, zadbaj o swoje wspomnienia, ale i o swoją przyszłość.
 Ja osobiście dalej nie wiem, na jaki kierunek pójdę, może będzie to prawo, historia lub dziennikarstwo, albo zupełnie coś innego, co teraz nie przychodzi mi na myśl.
Tylko i wyłącznie chce robić to, co lubię i mieć z tego takie dochody abym był z nich zadowolony. Kierunki, które zaprezentowałem są zróżnicowane. Jak dobrze wiemy, środowisko prawnicze jest bardzo hermetyczne, trzeba również przyznać, że są to studia bardzo trudne, wymagające ogromnego wysiłku i zaangażowania z mojej strony. Z kolei dziennikarstwo i historia, czy one zapewnią mi „pieniądze na chleb”?
Przede mną trudna decyzja do podjęcia, ale mam nadzieję, że gdy się już zdecyduję ostatecznie, to nigdy nie będę żałował swojego wyboru!