wtorek, 30 października 2012

Usługi z literką "e".

E-nauka– nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie dydaktyki za pomocą komputerów osobistych, CAROM-u i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Warunkiem podjęcia się e-nauki jest posiadanie komputera z dostępem do Internetu, bez którego  e-nauka nie jest możliwa.




Przydatne portale:




E – praca  polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy. W takiej formie wykorzystuje się wszelkie możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – Internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje.




Przydatne portale:



E - bank – forma usług oferowanych przez banki, polegająca na umożliwieniu dostępu do rachunku za pomocą urządzenia elektronicznego: komputera, bankomatu, terminalu POS, telefonu (zwłaszcza telefonu komórkowego) i linii telekomunikacyjnych. Usługi bankowości elektronicznej są także określane jako telebanking (bankowość zdalna). Zależnie od wykorzystanych rozwiązań umożliwia wykonywanie operacji pasywnych (np. sprawdzanie salda i historii rachunku) oraz aktywnych (np. dokonanie polecenia przelewu, założenie lokaty terminowej). Bankowość elektroniczna jest kluczowym elementem bankowości transakcyjnej.


  
Przydatne portale:



E - zakupy - sposób nabywania towarów i usług za pośrednictwem internetu.W ostatnim czasie cieszą ogromną i stale rosnącą popularnością.Ludzie uważają, że zakupy online osiągnęły swój szczyt, ale prawdą jest, że jesteśmy dopiero na początku ery zakupów.

 

Przydatne portale:



E - aukcje - to narzędzie służące do wspierania procesów zakupowych oraz sprzedażowych w przedsiębiorstwie. Aukcja elektroniczna uzupełnia i przyspiesza tradycyjne negocjacje handlowe. Wykorzystuje ona bowiem zjawisko "zdrowej" konkurencji, a także przejrzystego procesu wyboru dostawców.




Przydatne portale:




E - książka treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy, mp4 czy palmtop).


Przydatne portale:

wtorek, 23 października 2012

Sposoby komunikowania się.

Pojęcie komunikacji jest bardzo szerokie. Terminem tym określamy każdy proces przekazywania (wymiany) informacji między jej uczestnikami. Wynalezienie druku przyczyniło się do ukształtowania się jego znaczenia jako transmisji słów, myśli, uczuć, emocji - ogólnie informacji - na papierze. Dzisiejsze skojarzenia idą raczej w kierunku różnych form prowadzenia rozmowy między ludźmi.





SMS (ang. Short Message Service) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.













MMS  Multimedia Messaging Service – rozszerzenie funkcji SMS i EMS o możliwość przesyłania multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp.









IRC  (ang. Internet Relay Chat) – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.










Czat (z ang. chat ) – rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych.
Wyraz czat (chat), będący zapożyczeniem, zagnieździł się w slangu informatycznym. Najpowszechniejszym znaczeniem tego słowa jest serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw. pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy – prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników.



  


Gadu-Gadu - darmowy komunikator internetowy, opracowywany przez firmę GG Network. Gadu-Gadu umożliwia przede wszystkim prowadzenie rozmów tekstowych, udostępnia również między innymi przesyłanie plików, prowadzenie konferencji i rozmów głosowych.







 

Skype - komunikator internetowy, oparty na technologii peer-to-peer. Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP.







Grupa dyskusyjna  w Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e-maili, grup Usenetowych, grup występujących w Fidonecie i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW.







Forum dyskusyjne to przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.




Facebook - to serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook.



wtorek, 9 października 2012

Korespondencja elektroniczna.

Poczta elektroniczna (z ang. e-mail) to usługa przesyłania przez sieć wiadomości w postaci elektronicznej. Listy elektroniczne mogą zawierać dodatkowe pliki, tak zwane załączniki, na przykład pliki tekstowe, graficzne, muzyczne, prezentacje, programy itp.


MOJA GRUPA Z INFORMATYKI :

 Kasia


 Ania

Ala


Daria


Kasia


Kinga


Ola


Adrian


Agnieszka


Igor


Ja we własnej osobie :P



wtorek, 2 października 2012

Rozwiązywanie problemów.

1. Definicja algorytmu
2. Problem kasjera:
a). opis problemu
b). metody rozwiązania
-lista kroków
-schematy blokowe
-rozwiązanie w Excelu
-VBA listing
-Turbo Pascal


1. Algorytm – w matematyce oraz informatyce skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań. Słowo "algorytm" pochodzi od starego angielskiego słowa algorism, oznaczającego wykonywanie działań przy pomocy liczb arabskich

2. Problem kasjera - często gdy robimy zakupy w sklepie możemy zaobserwować, że kasjer nie ma jak wydać nam reszty. Najczęściej wynika to z tego, że nieumiejętnie zużył pieniądze o małych nominałach kiedy miał możliwość posłużyć się tymi o większej wartości. Aby uniknąć takiej sytuacji kasjer powinien operować algorytmem wydawania reszty. Algorytm ten polega po prostu na tym, aby przy wydawaniu reszty użyć jak najmniejszej możliwej liczby banknotów/monet. Takie rozwiązania są zastosowane np. w bankomatach.

Metody rozwiązania problemu kasjera:

  • za pomocą listy kroków
 Opis słowny algorytmu wydawania reszty.

Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4


  • za pomocą schematów blokowych

  • za pomocą Excela 
 


  •  VBA listing
 program Reszta; {obliczenia w petli WHILE}
uses crt;
const N: Array [1..8] of integer = (200, 100, 50, 20, 10, 5, 2, 1);
var i,P,R: longint;
begin
clrscr;
Write('Podaj reszte do wyplacenia: ');
ReadLn(R);
i:=1;
while (R>0) do     {dopoki nie wydano calej reszty}
      begin
         if R>= N[i] then  {sprawdz czy mozna wydac danym nominalem}
             begin
                   P:= R div N[i];  {ile razy wydac dany nominal}
                   R:= R - (P*N[i]);{zmniejsz reszte o wydany nominal}
                   WriteLn(N[i], ' x ', P); {wypisz wynik}
              end;
              inc(i);         {rozpatrz kolejny nominal}
      end;
repeat until keypressed;
end.

  • Turbo Pascal

program wydawanie_reszty; uses crt; var reszta : longint;

begin
clrscr;
  writeln('podaj kwote: ');readln(reszta);  writeln;
  writeln(reszta div 200,'banknotow 200zl');
  reszta:=reszta mod 200;
  writeln(reszta div 100,'banknotow 100zl');
  reszta:=reszta mod 100;
  writeln(reszta div 50,'banknotow 50zl');
  reszta:=reszta mod 50;
  writeln(reszta div 20,'banknotow 20zl');
  reszta:=reszta mod 20;
  writeln(reszta div 10,'banknotow 10zl');
  reszta:=reszta mod 10;
  writeln(reszta div 5,'monet 5zl');
  reszta:=reszta mod 5;
  writeln(reszta div 2,'monet 2 zl');
  reszta:=reszta mod 2;
  writeln(reszta, ' monet 1 zl';
  repeat until keypressed;
end.