Odpowiedz na pytania:
- Definicja internetu.
- Usługi internetowe.
- Zagrożenia w internecie.
- Konfiguracja połączenia z internetem.
- Moja ulubiona przeglądarka.
- Podręcznik str. 40 zad 1 i 2
Ad.1
Słowo
internet pochodzi od angielskich słów:
international (międzynarodowy) oraz
network (sieć). Internet to zatem po prostu ogromna międzynarodowa sieć połączonych ze sobą komputerów. Działanie internetu jest możliwe dzięki odpowiedniej infrastrukturze telekomunikacyjnej. Początkowo sygnał był wysyłany wyłącznie za pomocą różnego rodzaju kabli elektrycznych. Dziś wykorzystuje się także światłowody, fale radiowe i satelity.
Ad.2
Internet to przede wszystkim strony internetowe (
WWW) i poczta elektroniczna (
e-mil). Są to bowiem dwie usługi cieszące się największą popularnością. Możliwości internetu na tym jednak się nie kończą - w internecie znajdziesz znacznie więcej
usług sieciowych. Możesz rozmawiać (
czat) z innymi w czasie rzeczywistym, uczestniczyć w
wideokonferencjach, uczyć się bez wychodzenia z domu (
e-nauka), pracować (
e-praca), robić zakupy w sklepach internetowych (
e-zakupy), słuchać muzyki, oglądać telewizję (
VOD), brać udział w wymianie poglądów w
grupach dyskusyjnych, korzystać z usług
e-banku, przesyłać pliki (
FTP) oraz pracować na odległym komputerze (protokoły
telnet i
ssh).
Ad.3
Internet jest miejscem spotkań, zabaw, pracy i nauki. Niestety, w internecie - tak jak w życiu - czyhają na nas różne niebezpieczeństwa.
- Naruszanie naszej anonimowości.
Obecnie każdy z nas aktywnie korzysta z usług dostępnych w internecie
. Nawiązujemy kontakty z nieznajomymi, opowiadamy o sobie, uchylamy rąbek własnej prywatności, a nawet podajemy własne dane osobowe podczas wypełniania różnego rodzaju formularzy. Jednak to od nas zależy ile informacji podamy do wiadomości publicznej. Nasz adres e-mail jest łakomym kąskiem dla reklamodawców różnej maści i nie należy go rozdawać na prawo i na lewo. W takiej sytuacji lepiej mieć przygotowany drugi, zapasowy adres.
- Rozpowszechnianie nielegalnych treści.
W internecie często rozpowszechniane są różnego rodzaju nielegalne treści. Pornografia dziecięca, materiały propagujące przemoc i okrucieństwo oraz szerzenie poglądów rasistowskich i ksenofobicznych to obecnie poważny problem społeczny. Wśród incydentów nie brakuje także przypadków
cyberprzemocy (prześladowanie w internecie) oraz
groomingu (uwodzenia nieletnich w sieci).
Internet stał się narzędziem wykorzystywanym przez osoby naruszające normy i prawo, na przykład przez pedofilii. Również osoby reprezentujące różnego rodzaju sekty religijne wykorzystują internet do nawiązywania i rozwijania swoich kontaktów. Możliwość bezpośredniej rozmowy ułatwia przekonywanie innych do swojej ideologii.
- Uzależnienie od internetu.
Dopóki przebywanie w sieci wynika z racjonalnie uzasadnionych potrzeb, dopóty - bez względu na ilość poświęconego czasu - nie mówimy o uzależnieniu. Problem powstaje, gdy przestajemy kontrolować
czas i sposób korzystania z tego medium. Surfowanie zaczyna odbywać się kosztem pracy, snu i kontaktów z bliskimi, w konsekwencji prowadzi do pogorszenia naszych relacji społecznych.
Pliki pobierane z internetu należy traktować z rezerwą. Mogą one bowiem stanowić zagrożenie dla poprawnej pracy naszego komputera. Programy pobrane z nierzetelnych źródeł często posiadają dodatkowe funkcje, o których nas wcześniej nie poinformowano. Niekiedy przyczyna problemów nie jest czyjaś złośliwość, lecz małe doświadczeni lub brak umiejętności twórcy takiego programu.
Najpopularniejsze rodzaje złośliwego oprogramowania to:
- wirus
- robak
- backdoor
- koń trojański
- program szpiegujący
- scumware
- exploit
- rootki
- keylogger
- dialer
Ad.4
Przeglądarka próbuje nawiązać połączenie z serwerem, na który wskazuje
wpisany adres. By jej się to udało, komputer musi mieć dostęp do internetu, czyli posiadać skonfigurowane połączenie sieciowe. Nie jest to nic trudnego, wystarczy podać systemowi cztery adresy IP, pewno informacje ustalone przez administratora naszej sieci lud dostawcę usług internetowych.
- Adres IP komputera - składa się z czterech liczb. Jeżeli korzystasz z dostępu poprzez lokalną sieć, powinien on wyglądać tak: 192.168.x.x lub 10.x.x.x, lub też 172.y.x.x (gdzie x oznacza dowolną liczbę z zakresu 0-255, a y mieści się w przedziale 16-31)
- Maskę sieciową - maska opisuje część adresu IP, która jest stała w danej sieci. Oznacza to, że wszystkie komputery w tej sieci muszą mieć taką samą część stałą. Jeżeli część stała jest inna oznacza to, że komputer nie jest w danej sieci, tylko np. w internecie.
- Adres bramy internetowej - to adres komputera lub routera w konkretnej sieci lokalnej, który ma bezpośredni dostęp do internetu i może się nim podzielić z innymi komputerami. Adres bramy musi być oczywiście zgodny z maską sieciową.
- Adres serwerów DNS - jeżeli używamy adresów URL, przeglądarka nie odnajdzie strony bez pomocy DNS, jest to więc sprawą priorytetową i dlatego takie serwery występują parami (główny i zapasowy). Jeżeli używamy kiepskiego DNS-a, to komunikacja z nim może trwać długo i oczekiwanie na otwarcie strony będzie się przedłużało.
Ad. 5
Moją ulubiona przeglądarką internetowa jest
Mozilla Firefox. Oferuje ona wygodniejsze mechanizmy zarządzania otwartymi kartami i wiele innych lepszych udogodnień :)
Ad.6
Zadanie 1
Największe zalety sieci globalnej moglibyśmy wymienić:
- szybki i łatwy dostęp do aktualnych informacji - nie musimy, wychodzić codziennie rano po aktualną prasę, tylko możemy sprawdzić wiadomości an internecie;
- możliwość komunikacji na duże odległości z każdym zakątkiem świata - stosowanie wideo-rozmów poprzez na przykład komunikator Skype z znajomymi znajdującymi się w różnych częściach świata;
- dostęp do banków, urzędów czy sklepu bez wychodzenia z domu - internetowe konta bankowe, które umożliwiają przelewy, mobilne płacenie rachunków siedząc w domu
- bogata oferta pracy i nauki na odległość - interaktywne filmy z wykładami możliwe do obejrzenia w sytuacji, gdy nie możemy być osobiście na uczelni
- możliwość urozmaiconego spędzania czasu, w tym także rozrywki - internetowa wypożyczalnia filmów VOD, różnego rodzaju gry itp.
Zadanie 2